top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDr. S. Alper Tecer

Şu meşhur antidepresanlar


Antidepresanlar hakkında bilmeniz gerekenler, yanlışlar, doğrular.

Maddeler halinde çevrenizden sık işittiğiniz ya da sıklıkla aklınıza gelen artık kalıplaşmış diyebileceğimiz soru ve düşünceleri ele almaya çalışalım.

İlaç kullanma, bağımlılık yapar

Antidepresan kullananların en çok aklına gelen bu ilaçların kendilerinde bağımlılık yapıp yapmayacağı sorusudur. Tıbbın birçok alanında kullanılan ilaçların bağımlılık yapıp yapmadığını bilmeyen ve sormayan kişilerin özellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların böyle bir potansiyeli olduğuna kolayca inanması ilginçtir. Antidepresanlar sakinleştirici ya da uyuşturucu değildir ve böyle etkileri yoktur. Alındıklarında kafamızı “güzel” yapmazlar ve bağımlılık yapıcı değillerdir.

Kafanda hallet, ilaç kullanma

Antidepresan kullanan kişilere sık sık öğütlenen bilindik klişe “sorunları kafanda halletmelisin” cümlesidir. Özellikle söyleyenlere çok anlamlı ve parlak bir fikir gibi gelse de bu ancak dişi ağrıyan kişiye “sorununu ağzında halletmelisin”, ya da kalp krizi geçiren kişiye “bunu damarlarında halletmelisin” demek kadar anlamlı olabilir. Sonuçta kişi ağrıyan dişini çekebilir, kalp krizi geçiren ilk seferinde ölmeyebilir. Tıbbi yardım alma olanağı olan biri için almamak için direnmek ağız sağlığı alanında kaybedilen bir diş, kalp damar sağlığı alanında harap olmuş işlevi bozulmuş kalp kası anlamına gelebileceği gibi ruhsal sağlık alanında aylarca sürecek iş, okul, kişiler arası ilişkiler gibi alanlarda sahip olunanların yitirilmesi, yaşamın o dilimine ait hedeflerin ve olası fırsatların kaybedilmesi gibi büyük sonuçlar verebilir.

Bu ilaç bana iyi gelmedi

Bir antidepresan kullanmaya başlandığında ilk farkedilebilecek etkiler genellikle henüz fayda değil sersemlik, uyuşukluk, bulantı, esneme gibi belirtiler olacaktır. Ama ilaca vücut alıştıkça bu yan etkiler azalır ve yavaş yavaş kişi kendini iyi hissetmeye başlar. Yeni başlanan bir ilacın etkisi hakkında bir ayın sonuna doğru fikrimiz olacaktır. İlaçları başlayıp bırakmak, düzenli almamak, erkenden kesmek o tedavi girişiminin boşa gitmesine neden olur. Psikiyatrik ilaçların dozları ve çeşitleri bu süreç ve sonrasında değiştirilebilir, en iyi etki elde edilmeye çalışılır. Hasta ve hekim sabırla işbirliğini sürdürmelidir.

Çok ilaç kullanıyorum zaten

Bazen aynı kişide birden fazla tedavi gerektiren sağlık sorunu olabilir. Sinüziti için antibiyotik, eklem ağrıları için ağrı kesici, mide yanması için mide koruyucu, hipertansiyon için tansiyon ilacı vesaire. Bunlardan her hangi birini gözden çıkarmayacağımız gibi eğer antidepresan kullanmamız gerekiyorsa tüm bu sorunlarla başa çıkmaya çalıştığımız aşamada ruhen çökmeyi istemeyiz. Zaten modern antidepresanlar kullanıyorsak diğer ilaçlarımızla önemli bir etkileşme yaşamayız. Fazla ilaç kullanıyorum diyerek sadeleştirmeye kesinlikle doktora danışmadan başlanmamalıdır.

Bu ilacı kesemem, kestiğimde kötü oluyorum.

İlacınızı bir kaç gün almamanız ile yaşayabileceğiniz belirtiler genellikle ilacı aniden kesmenize bağlıdır. Bu tür belirtiler yaşamanız ilaca olan ihtiyacınızı göstermez. İlaçlarınızı doktor kontrolünde ilaca ve bünyenize uygun şekilde bırakabilirsiniz.


849 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page