top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDr. S. Alper Tecer

Odaklanmak ya da odaklanamamak, bazen bütün mesele budur


Hedefleriniz hakkında net bir fikriniz yok ve motive olamıyorsanız konsantre olamama karşınıza çıkabilecek problemlerden biridir.


Üzüntü, sinirlilik, bıkkınlık ve çökkünlük halleri, güne başlamak için yeterli nedeni bulamayan kişileri felç eder.


Düşünceleriniz yeterince net değilse, amaçlarınız zihninizde açıkça belirmiyorsa bu şekilde ilerleyemeyeceğiniz için oturup kendinizle bir iç konuşma yapıp durumu değerlendirme zamanı gelmiştir.


Bu zihninizin patinaj yaptığı, ilerleme kaydetmek yerine boşuna enerji tükettiği döngüyü durdurmanın en iyi yolu bir kalem ve kağıt alıp, oturup hayatınız ve seçimleriniz hakkında yazmaktır.


Aklınıza gelen her şeyi, hayatınızda olup bitmekte olan her şeyi yazdığınızdan emin olun. Sonra yazdıklarınızı şu açıdan değerlendirin


Yaptığınız seçimlerinizin gerçek nedenleri nelerdi? (geçmiş)

Şu anda o seçimlerinizi yaşamak nasıl? (şimdi)

Tercihleriniz sizi nereye doğru götürüyor, başka alternatifler var mı? (gelecek)


Çoğunlukla günleri bize geldikleri gibi yaşarız, sanki otomatiğe bağlamış gibi. Bu rahat gelir, ama yürümekte olduğumuz yol, belki de, bizi istemediğimiz bir yere götürmektedir.


Kendimizle birbirimizi kandırmadan konuşursak bir şeyleri değiştirmeye ya da değiştirmemeye karar verebiliriz, böylece dizginleri tekrar elimize alma fırsatımız olur.152 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page